پروژه سیلیکای مایکروسافت: ذخیره‌سازی حجم انبوه اطلاعات روی شیشه برای هزاران سال!

پروژه سیلیکای مایکروسافت: ذخیره‌سازی حجم انبوه اطلاعات روی شیشه برای هزاران سال!

پروژه سیلیکای مایکروسافت : ذخیره سازی اطلاعات روی شیشه برای هزاران سال!

ذخیره‌سازی اطلاعات همیشه یک سوژه مهم و جالب برای شرکت‌های فناوری بوده است. اینکه حجم بیشتری از اطلاعات روی فضای کمتری برای سال‌های طولانی‌تری ذخیره شود.

مایکروسافت از سال ۲۰۱۹ پروژه جدیدی را کلید زده است که به سیلیکا «Silica» معروف است و هدف آن ذخیره‌سازی اطلاعات روی قطعات کوچک شیشه‌ای برای مدت زمانی ۱۰ هزار ساله است.

 

پروژه سیلیکای مایکروسافت: ذخیره‌سازی اطلاعات روی شیشه برای هزاران سال!

 

هنوز این پروژه در مراحل اولیه است و دستاورد آن ذخیره‌سازی فیلم «سوپرمن» سال ۱۹۷۸ با بازی «کریستوفر ریو» روی قطعه‌ای از شیشه کوارتز به ابعاد ۷۵ در ۷۵ در ۲ میلی‌متر است. شاید این محصول یا طرح مفهومی برای شما هیچ ارزشی نداشته باشد ولی به اندازه فیلم سوپرمن جذاب است. چون شاهد بایگانی اطلاعات زیادی با صورت رمزشده برای هزاران سال هستیم.

این روزها راه‌حل‌های ذخیره‌سازی اطلاعات متنوع و راحتی داریم ولی واقعیت این است که همه آن‌ها برای آینده و نگه‌داری هزاران سال مناسب نیستند.

دیمن ارتباط | طراحی انواع سایت | طراحی آرم و لوگو | نقشه های مسیریابی | شبکه | فروش کامپیوتر

هارددیسک‌ها، نوارهای مغناطیسی، حافظه‌هاش فلش، دی‌وی‌دی‌ها و سی‌ها، درایوهای SSD و هر روش ذخیره‌سازی اطلاعات دیگری که اکنون به یاد دارید؛ نهایتا چند سال می‌توانند باقی بمانند؟

کدام‌یک در برابر حوادثی مانند سیل، زلزله، آتش‌سوزی، گرما، شوک‌های الکتریکی، مایکروویو یا ضربه‌های شدید فیزیکی مقاومت می‌کنند. هریک از مدیاهای ذخیره‌سازی اطلاعات نهایتا می‌توانند ۱۰ سال یا کمی بیشتر دوام بیاورند و بعد همه اطلاعات پاک می‌شوند.

 

پروژه سیلیکای مایکروسافت | ذخیره سازی اطلاعات روی شیشه

 

پروژه «سیلیکا» مایکروسافت به دنبال روش ذخیره‌سازی و نگه‌داری اطلاعاتی است که هرگز قابل پاک شدن یا از بین رفتن نباشد. مایکروسافت در این پروژه با استفاده از لیزر، اطلاعات کدگذاری شده را روی محفظه‌های سه‌بعدی شیشه‌ای نانو می‌نویسد.

لیزر سعی می‌کند با ایجاد لایه‌های توری شکل سه بعدی نانو و تغییر شکل‌های عمقی در زوایای مختلف شیشه داده‌ها را روی آن جای دهد. در این پروژه از هوش مصنوعی نیز استفاده می‌شود. یادگیری ماشینی قابلیت رمزگشایی داده‌ها را با استفاده از تاباندن نورهای با طیف‌های مختلف به سلول‌های شیشه انجام می‌دهند

شیشه سیلیکا یکی از سخت‌ترین اجسام روی کره زمین است که می‌تواند در برابر جوشاندن با آب داغ، پختن در اجاق گاز، مایکروویو، سیل، مواد شیمیایی و سایر تهدیدات زیست محیطی مقاومت کند و خراب نشود.

مایکروسافت بسیار امیدوار است که روشی برای رساندن اطلاعات به نسل‌های آینده پیدا کند و هیچ‌چیزی نتواند این سیستم ذخیره‌سازی اطلاعات را در معرض خطر قرار دهد.

مایکروسافت با شرکت برادران وارنر وارد یک همکاری برای ذخیره‌سازی فیلم «Man of Steel’s» روی شیشه‌های کوارتز به عنوان اولین فیلم شده است اما هدف اصلی مایکروسافت، سرمایه‌گذاری روی این شیوه از ذخیره‌سازی اطلاعات برای استفاده در سرویس‌های ابری و توسعه سرویس Azure است.

به زبان دیگر، مایکروسافت نمی‌خواهد از شیشه‌های کوارتز برای استفاده در کامپیوترها یا اسمارت‌فون‌ها بهره ببرد؛ بلکه به دنبال راه‌کارهایی برای ذخیره‌سازی حجم بیشتری از اطلاعات در فضاهای کمتری است و از سوی دیگر این اطلاعات در معرض هیچ‌گونه خرابی نباشند.

 

منبع: مایکروسافتیک پزشک

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − هفت =