9 تصور اشتباه رایج درباره ورزش کردن

۹ تصور اشتباه رایج درباره ورزش کردن

اینکه ورزش مزیت‌های بی‌شماری دارد، بسیاری از افراد به‌دلیل باورهای نادرست از آن اجتناب می‌کنند. ورزش تأثیر زیادی بر سلامتی انسان می‌گذارد؛ ولی گنجاندن آن در زندگی‌ پرمشغله‌ی امروزی کار آسانی نیست. دلایل زیادی وجود دارد که چرا بسیاری از مردم ورزش نمی‌کنند و همراه آن نیز تصورات اشتباه زیادی درباره‌ی ورزش وجود دارد. در این مطلب، به ۹ تصور اشتباه رایج درباره ورزش کردن و آنچه علم می‌گوید اشاره می‌کنیم.

9 تصور اشتباه رایج درباره ورزش کردن

 

۹ تصور اشتباه رایج درباره ورزش کردن

۱. زمانی‌که به تناسب‌اندام رسیدید، دیگر نیازی به ورزش نیست:

متأسفانه اگر رژیم ورزشی خود را حفظ نکنید، مزایای ورزش دوامی نخواهد داشت. ورزش‌نکردن در این مرحله ممکن است موجب از‌دست‌رفتن مزایای اولیه همانند آمادگی قلبی‌عروقی و استقامت شود. تداوم ورزش عامل حفظ این مزیت‌ها است. ورزش را برای خود جذاب کنید و به‌طور مداوم انجام دهید؛ زیرا فعالیت جسمی زیاد در سراسر زندگی پیامدهای سلامتی مثبتی دارد.

۲. تحرک‌داشتن در طول روز به‌دلیل شغل یا کارهای غیرورزشی فایده‌ای ندارد: 

تحرک‌داشتن و راه‌رفتن در اطراف در سراسر روز به‌معنای داشتن فعالیت جسمی زیاد است که موجب تقویت سلامتی می‌شود. برای بهینه‌کردن مزایای سلامتی آن حداقل هفته‌ای ۱۵۰ دقیقه ورزش کنید (تا حدی که کمی عرق کنید).

۳. زمان ورزش‌کردن باید ۱۰ دقیقه یا بیشتر باشد؛ وگرنه هدردادن زمان است:

در دستورالعمل‌های جدید مرتبط با ورزش، درباره‌ی حداقل زمان ورزش توصیه‌ای نمی‌شود. آستانه‌ی حداقلی برای مزایای سلامتی وجود ندارد؛ بنابراین انجام کارهای فعال روزانه مانند حمل کیسه‌ی خرید و کارهای خانه یا باغبانی موجب بهبود سلامتی شما می‌شود. حتی می‌توانید روزانه در دوره‌های بسیار کوتاهی، ازجمله سه تا پنج دوره‌ی کوتاه (نیم‌ تا دو دقیقه) ورزش کنید؛ مثلا بالارفتن از پله‌ها با سرعتی که باعث تندترشدن تنفستان شود.

۴. مبتلا به نوعی بیماری مزمن هستم؛ بنابراین نباید ورزش کنم:

این درست نیست. فعال‌بودن تأثیر مثبتی روی وضعیت بیمار در طیف وسیعی از بیماری‌های مزمن ازجمله سرطان و بیماری قلب و بیماری مزمن انسدادی ریه می‌گذارد. تاحدممکن فعال باشید و سعی کنید برنامه‌ی ۱۵۰ دقیقه فعالیت متوسط در هفته را رعایت کنید. اگر وضعیت سلامتی پیچیده‌ای دارید، قبل از شروع رژیم ورزشی جدید با پزشک مشورت کنید و درزمینه‌ی نوع فعالیت‌های جسمی مناسب از متخصص ورزش کمک بخواهید.

۵. برای ورزش‌کردن بسیار پیر شده‌ام:

این تصور هم درست نیست. شواهد نشان می‌دهند پیری به‌تنهایی موجب بروز مشکلات سلامتی عمده‌ای نمی‌شود؛ مگر به اواسط دهه‌ی دهم زندگی برسید. ورزش در زمان پیری نیز موجب تقویت عضلات می‌شود. اگر سنتان ۶۵ یا بیشتر است، ورزش‌های هوازی و تمرین تعادل و تقویت عضلات را در برنامه‌ی ورزشی خود بگنجانید.

۶. ورزش موجب نحیف‌شدن می‌شود:

لزوما این‌گونه نیست و ترکیب فعالیت بدنی با محدودیت کالری است که موجب کاهش وزن می‌شود. افرادی که می‌خواهند وزن زیادی کم کنند (بیش از ۵ درصد از وزن بدن)، باید هفته‌ای بیش از ۳۰۰ دقیقه با شدت متوسط ورزش کنند تا به این هدف برسند.

۷. یک‌بار در هفته می‌دوم و این کافی نیست:

مطمئن باشید هر میزان دویدن، حتی یک‌بار در هفته، مزایای سلامتی فراوانی دارد. اگر زمان زیادی برای ورزش ندارید، باید بدانید ثابت شده است حتی ۵۰ دقیقه دویدن در هفته با سرعت کمتر از ۹/۶۵ کیلومتر‌بر‌ساعت به کاهش خطر مرگ زودهنگام منجر می‌شود.

۸. هنگام بارداری باید به خود آسان گرفت:

فعالیت بدنی متوسط برای زنان باردار سالم بی‌خطر است و خطری برای سلامتی جنین ندارد. فعالیت بدنی موجب کاهش خطر اضافه‌وزن و ابتلا به دیابت در دوران بارداری می‌شود.

۹. حالم خوب نیست؛ بنابراین نباید ورزش کنم:

اگر به تب یا به‌شدت ناخوش مبتلا هستید یا درد یا خستگی زیادی تجربه می‌کنید، ورزش نکنید. در بیشتر موارد، فعالیت جسمی بی‌خطر است؛ اما به بدن خود گوش دهید و درصورت نیاز از بار ورزش کم کنید. بی‌تحرک‌بودن هنگام بیماری می‌تواند پیامدهای نامطلوبی به‌همراه داشته باشد.

منبع ترجمه: زومیت

منبع: theconversation.com

1 پاسخ دادن

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =